توسعه میدان گازی جدید و تداوم ذخیره‌سازی گاز؛ دو اولویت راهبردی نفت و گاز شرق

مدیرعامل شركت نفت مناطق مركزی ایران اظهار کرد: موقعیت راهبردی منطقه عملیاتی خانگیران و شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق به‌عنوان تأمین‌کننده گاز استان‌های شمال شرق کشور ایجاب می‌کند، توجه و اهتمام ویژه‌ای در راستای توسعه میدان گازی جدید توس و فاز دوم ذخیره‌سازی گاز در مخزن شوریجه D صورت گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رامین حاتمی در جلسه پیش‌بینی بهره‌دهی چاه‌های شركت بهره‌برداری نفت و گاز شرق در نیمه دوم سال جاری، ازآمادگی این شرکت برای تأمین سوخت زمستانی شمال و شمال شرق كشور خبر داد و افزود: با توجه به برنامه‌ریزی‌ها و اقدام های انجام‌شده در خصوص عملیات تعمیرچاه‌ها و حفاری چاه جدید با دکل حفاری، تعمیرات اساسی تأسیسات، خطوط لوله و چاه‌ها به میزان ۴۶ هزار نفر ساعت، تعویض مخزن ذخیره‌سازی مایعات مرکز اندازه‌گیری، انجام آزمایش‌ها و اقدام های بهبودچاه‌ها، این شرکت آمادگی تولید روزانه ۶۴ میلیون مترمکعب در روز گاز در فصل زمستان را دارد.

وی افزود: شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق از ابتدای سال جاری تاکنون موفق به تولید مجموع هفت میلیارد مترمکعب گاز شده که معادل ۱۰۴ درصد تولید تکلیفی است. میانگین تولید روزانه گاز طی چهار ماه پایانی سال نیز ۵۸ میلیون مترمکعب در روز خواهد بود.

حاتمی درباره پیش‌بینی عملیات موردنیاز چاه‌های شركت نفت و گاز شرق طی نیمه دوم سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: در این برنامه،عملیات با عناوینی همچون اسیدکاری، لوله مغزی سیار، مشبک‌کاری، نصب مسدودکننده، نمودارگیری، آزمایش ممیزی فشار ساکن، آزمایش چاه با تفکیک گر سیار، تزریق دوره‌های مواد ضد خورندگی، تعمیر /تعویض شیرهای تاج چاه، اندازه‌گیری فشار سرچاهی، بررسی وضعیت فشار فضای حلقوی، آزمایش تعیین میزان نمک در آب و موارد دیگر در میدان خانگیران به تعداد ۸۳۰ و ۳۳ مورد در میدان گنبدلی انجام می‌شود. این عملیات‌ در نیمه اول امسال ۷۴۷ مورد در میدان خانگیران و ۳۶ مورد در میدان گنبدلی صورت گرفت.

وی به اجرای طرح استراتژیک ذخیره‌سازی گاز طبیعی در میدان‌های سراجه قم و شوریجه دی اشاره و تصریح کرد: در رابطه با میزان تزریق و بازتولید گاز از مخزن ذخیره‌سازی شوریجه دی، افزون بر تولید، تزریق گاز از ابتدای امسال تا ۲۵ مهرماه، یک میلیارد و ۶۳۵ میلیون مترمکعب انجام شد که ۸۱ درصد برنامه محسوب می‌شود و در صورت ادامه تزریق تا یک ماه آینده به رقم یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون مترمکعب خواهیم رسید.

به گفته حاتمی، در چهار ماه پایانی امسال نیز روزانه ۱۶ میلیون مترمکعب گاز از میدان شوریجه دی بازتولید خواهد شد. همچنین طی سال جاری درمجموع ۸۸۰ میلیون مترمکعب گاز به مخزن سراجه قم تزریق‌شده که با مجموع گازهای باقیمانده در این مخزن یک میلیارد و ۲۲۰ میلیون مترمکعب می‌رسد.

بر اساس این گزارش، مهم‌ترین پروژه‌های اصلاح، تکمیل و توسعه تأسیسات فرآورشی موجود و احداث تأسیسات جدید در سال ۱۴۰۰ شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق شامل نصب و جایگزینی مخزن ذخیره مایعات در مرکز جمع‌آوری، نصب مخزن جدید ذخیرهمایعات (فاز دو) در مرکز اندازه‌گیری، احداث هدر مستقل گاز شیرین مراکزجمع‌آوری، نصب تسهیلات سرچاهی چاه ۴۳ خانگیران و احداث خط لوله جریانی، نصب تسهیلات سرچاهی چاه‌های شماره ۲۸ و ۷۳ خانگیران، احداث فلش تانک در مسیر آب تخلیه از مخزن ذخیره در مرکز اندازه‌گیری به حوضچه‌های تبخیر پالایشگاه، احداث و نصب تأسیسات تفکیک مایعات در جمع‌آوری گنبدلی، راه‌اندازی کامل تأسیسات مرکز جمع‌آوری و احداث تأسیسات تفکیک و چاه‌های پروژه ذخیره‌سازی گاز در مخزن شوریجه دی و تکمیل سامانه حفاظت کاتدی خطوط لوله است.

شركت بهره‌برداری نفت و گاز شرق یكی از سه شركت تابعه شركت نفت مناطق مركزی ایران است كه مسئولیت تولید و بهره‌برداری از مخزن عظیم گاز ترش مزدوران و سه مخزن گاز شیرین شوریجه B، شوریجه D و گنبدلی در شهرستان سرخس واقع در ۱۸۰ كیلومتری شهر مشهد مقدس را به عهده دارد. این شرکت مسئولیت تأمین گاز موردنیاز پنج استان شرق و شمال کشور شامل خراسان رضوی، جنوبی، شمالی، مازندران و بخشی از استان سمنان را به عهده دارد.

 

منبع: روابط عمومی شرکت نفت متاطق مرکزی ایران